PL • EN tel. 43 675 60 60 | mob. 604 433 072 pinus@pinus.pl
Amfibolit jest skałą metamorficzną składającą się z anfibolu i poligioklazu o kolorze ciemno-szaro-zielonym . Jest produktem przeobrażenia skał magmowych.
Głównie jako kruszywo do budowy dróg. W architekturze ogrodowej do budowy ogrodów skalnych i wodnych.
Bazalt należy do skał magmowych wylewnych. Łatwo odróżnić go od innych skał dzięki ciemnej, prawie czarnej barwie, zbitej budowie oraz ciężarze większym od innych skał. W skład bazaltu wchodzą bogate w wapń skalenie oraz minerały ciemne jak piroksen, oliwin i inne, zawierające poza wapniem magnez i żelazo. Właśnie dlatego, że bazalt zawiera więcej żelaza, wapnia i magnezu niż granit jest on cięższy.
Bazalty charakteryzują się wyjątkowo korzystnymi właściwościami fizycznymi, dużą odpornością na wietrzenie chemiczne i fizyczne, wytrzymałością na ściskanie i ścieralność, dzięki tym właściwościom bazalty nie ulegają rozkładowi. Z bazaltu wyrabia się kruszywo o zróżnicowanej frakcji. Bazalt jako skała wulkaniczna wylewna daje się topić dzięki czemu można wykonać z niego odlewy (części rynien, rury i inne elementy odporne na ścieranie i działanie kwasów. W architekturze ogrodowej szczególne zastosowanie mają słupy bazaltowe, mogą wstępować jako monumentalne głazy pojedynczo lub w grupach, stojąc na ziemi lub jako wystające z wody. Z przecięcia słupów bazaltowych otrzymujemy płyty o różnej średnicy i grubości które można wykorzystać do wykładania ścieżek i tarasów w połączeniu z szarą lub czerwoną kostką granitową. W przypadku gdy zastosujemy dużą grubość przecięcia słupów ,otrzymany kamień możemy wykorzystać do ułożenia schodów lub na siedziska .Z bazaltu wyrabia się także kostkę brukową, płyty i płytki. Jedynym mankamentem wyrobów z bazaltu jest wysoka cena. Nie dotyczy ona kruszyw.
Diabaz to krewniak bazaltu , mając na uwadze powstanie jest on starszy od bazaltu. Jest produktem zastygania magmy bazaltowej, która z głębi ziemi wydostała się do góry i tu skrystalizowła. Stało się to wcześniej niż wylanie magmy z której powstały bazalty. Diabaz ma ciemną barwę odznaczającą się zielonym odcieniem i ma nieco grubsze ziarna niż bazalt.
Głównie jako materiał do budowy dróg. Nie wyrabia się z niego kostki. W architekturze ogrodowej do budowy ogrodów skalnych, efektowny jako duże głazy.
Gabro ma barwę ciemną niekiedy prawie czarną. Ciężar właściwy ma większy od granitu. Jest to skała trudna w obróbce, znacznie mniej krucha od granitu i sjenitu. Ze względu na trudną eksploatację nie mają zbyt szerokiego zastosowania.
Używane głównie jako tłuczeń drogowy i kamień łamany. Może być wykorzystane jako materiał w formie płyt okładzinowych, lecz zachodzi trudność w pozyskaniu skał mało spękanych. W architekturze ogrodowej wykorzystane głównie do budowy ogrodów skalnych. Jednolitą ciemną barwę urozmaicają nieznacznie występujące białe smugi.
Gnejsy są jedną z większych ,a zarazem ważniejszych grup skał metamorficznych. Powstały one w średniogłębokich strefach metamorfizmu, w wyniku przeobrażenia skał magmowych nasyconych i przesyconych krzemionką oraz skał osadowych ilastych i szarogłazów. W ich składzie mineralogicznym zawsze występują skalenie i kwarc ,którym z reguły towarzyszą łyszczyki.w zależności od składników dominujących nadaje się gnejsom nazwy specjalne np.gnejs oligoklazowy, biotytowy, hornblendowy itd. Wyróżnia się także pewne odmiany gnejsów o charakterystycznej strukturze i teksturze (gnejs laminowany ,gnejs oczkowy).W tej grupie skał metamorficznych wykształciła się charakterystyczna struktura ,znana od ich nazwy strukturą gnejsową.
Stosowane są jako materiał do budowy dróg oraz umacniania wałów przeciwpowodziowych .Dzięki swej charakterystycznej strukturze i teksturze (szara barwa lekko połyskująca w przekroju ładna warstwowa budowa ) znajdują zastosowanie w architekturze ogrodowej. Efektownie wyglądają w ogrodach skalnych i wodnych .Gnejs można pozyskać w formie naturalnych płyt kamiennych z których wykłada się tarasy , ścieżki w połączeniu np. z kostką sjenitową, bazaltową, porfirową lub czerwoną granitową .Z płyt można zbudować także efektowne kaskady wodne i naturalne schody w ogrodzie skalnym. Rzadkością jest kostka z gnejsu charakteryzuje się warstwową budową. Z w/w opisu wynika ,iż w architekturze ogrodowej zyskuje znaczące zastosowanie.
Granit to skała najbardziej rozpowszechniona i bodaj najczęściej przez człowieka użytkowana .Jest skałą magmową głębinową ,która stygnąc powoli w ziemi wykrystalizowała składniki (minerały ją tworzące) w postaci kryształów różnego kształtu .Najważniejsze składniki granitu to ciemna mika ,jasny biało szary kwarc i różowy lub żółtoszary skaleń. Mika jest minerałem miękkim występuje w formie blaszek ,kwarc jest bardzo twardy a skaleń jest nieco mniej twardy niż kwarc. Granit może występować w różnych barwach a faktura jego może być różnorodna w zależności od wielkości ziaren. W Polsce występuje głównie w kolorze szarym a niewielkie ilości można spotkać w kolorze jasnobrązowym tzw. rudym. Występuje również czerwony granit ale pochodzi on z importu.
Jako materiał do budowy dróg w formie tłucznia i kostki. Z granitu wyrabia się różnorodną galanterię kamienną , która ma zastosowanie w architekturze ogrodowej. Kamień łamany lub bloki skalne nadają się do budowy ogrodów skalnych. Z granitu można wyrabiać szereg materiałów na nawierzchnie ogrodowe ( kostkę o różnej wielkości, krawężniki płyty ) w zestawieniu z kamieniami o odmiennej barwie ( sjenit, bazalt, porfir ) można układać ciekawe mozajki. Cennym jest czerwony granit który stanowi wartościowy dodatek do w/w mozajek , stosowany na mniejszą skalę ze względu na jego wysoką cenę .Z granitu wyrabia się także formak z, którego można budować murki oporowe , ogrodzenia ma on szerokie zastosowanie w budownictwie.
Kwarc występuje w skałach magmowych , metamorficznych i osadowych w formie małych kryształów , ale tworzy też jednorodne złoża. Barwa kwarcu jest najczęściej szara lub kremowa w mniejszym stopniu występują inne barwy. Kryształy kwarcu tworzyły się z magmy przy powolnym jej zastyganiu , albo wydzielały z gorących roztworów wodnych z których tworzyły się żyły kwarcowe.
Czysty kwarc stosowany jest do produkcji porcelany i szkła . Ponad to kwarc wykorzystuje się do wyrobu stali krzemowej , krzemowego żeliwa , przyrządów optycznych i laboratoryjnych naczyń kwarcowych. W architekturze ogrodowej służy do budowy ogrodów skalnych i wodnych. Charakteryzuje się dużą trwałością i ciekawą barwą ładnie wyglądają duże głazy odpowiednio wyeksponowane.
Kwarcyt należy do skał krzemionkowych, jest bliski niektórym odmianom piaskowców, zwłaszcza piaskowcom o lepiszczu krzemionkowym. Kwarcyty złożone są w 99% a nawet i więcej, z ziaren kwarcu bardzo ściśle do siebie przylegających. Bywają jasno szare, szaro niebieskie, brązowe lub żółto czerwone. Budowa ich jest tak zbita, że oddzielnych ziaren kwarcu nie zobaczymy gołym okiem ani nie wyczujemy pod palcami. Kwarcyty są niesłychanie odporne na obróbkę mechaniczną. Na tym polu mają one przewagę nad tak twardą skałą jak np. granit.
Mają zastosowanie w przemyśle materiałów ogniotrwałych oraz jako tłuczeń w budownictwie drogowym. W architekturze ogrodowej ich zastosowanie nie jest bardzo szerokie, z tego względu iż nie wyrabia się z nich galanterii kamiennej lub innych wyrobów typu kostka. Jednak ze względu na różnorodność barw, ciekawą fakturę ( mieniącą się w słońcu drobnymi ziarnami kwarcu ) jest bardzo wartościowy przy budowaniu ogrodów skalnych i wodnych. Efektownie wyglądają duże.
Zbudowany jest z naprzemianległych warstewek ciemniejszych i jaśniejszych o grubości 0,1 – 0,5 cm. O strukturze drobnoziarnistej lub pelitowej, teksturze bitytu, clorytu, oraz drobnych ziaren kwarcu i skaleni .łupek filitowy ma barwę ciemno szarą lub grafitową.
Dawniej z łupków wyrabiano pokrycia dachowe ( dachówkę ). W architekturze ogrodowej z łupków możemy wykładać ścieżki i tarasy. Płaskie płyty mogą być użyte do okładania elewacji budynków i ogrodzeń.
Łupki kwarcytowe były pierwotnie skałami osadowymi, które pózniej uległy metamorfizacji w głębszych warstwach skorupy ziemskiej. Głównym ich składnikiem jest kwarc , któremu towarzyszą pewne domieszki serycytu. W łupkach kwarcu znajdują się niekiedy gniazda kaolinu, w których występują piękne kryształy kwarcu. Barwa łupków jest jasno szara, a łuski serecytu powodują szklistą fakturę kamienia.
Ze względu na właściwości chemiczne i fizyczne są wyjątkowo cennym surowcem do produkcji wyrobów ogniotrwałych. W architekturze ogrodowej można także znalezć szereg zastosowań łupka kwarcytowego. Płaskie płyty mogą służyć jako nawierzchnie ścieżek ogrodowych i tarasów, jasno szara barwa łupków dobrze kontrastuje z innymi kamieniami o odmiennym kolorze. Z dużych płyt można także budować efektowne kaskady wodne w połączeniu z ogrodami skalnymi.
Pierwotnie łupek ilasty, który w skutek zmiany warunków fizykochemicznych uległ metamorfozie. Wśród tych łupków ,obok łyszczyków ,serycytu i biotytu spotyka się niewielkie soczewki kwarcu a także drobne soczewki granatu. Barwa łupka serecytowego jest zróżnicowana miodowo brązowa z soczewkami kwarcu lub szara o wręcz metalicznej fakturze.
W architekturze ogrodowej do układania ścieżek i tarasów. Z większych kamieni można budować ogrody skalne lub wodne. Cienkie płyty wykorzystywane są do okładania elewacji budynków lub ogrodzeń.
Marmury to skały pierwotnie osadowe (wapienie i dolomity) , które w ciągu długich dziejów ziemi wskutek wysokich temperatur i ciśnienia uległy metamorfozie i spękaniom. W marmurach można znależć takie same skamieniałości jak w wapieniach. Marmur charakteryzuje się jasną barwą z kolorowymi przerostami , występuje marmur także w kolorze czerwonym.
Płyty z marmuru używa się w budownictwie do wykańczania wnętrz oraz rzadko na elewacje zewnętrzne. Kruszywo jest stosowane do lastryka. W architekturze ogrodowej ładnie wyglądają duże skały odpowiednio wyeksponowane. Dzięki swej jasnej barwie stanowią silny kontrast dla zieleni w ogrodzie.
Piaskowce to skały osadowe powstałe w środowisku wodnym, posiadające naturalne uwarstwienie. Warstwy te układały się w wodzie poziomo , lecz obecnie mają zupełnie inne ułożenie, gdyż na skutek ruchów skorupy ziemskiej zostały przesunięte jako lekko nachylone lub postawione pionowo. Kwarc stanowi główny składnik piaskowców .ale jako domieszka, bywają także inne minerały jak np. mika, skaleń. Właściwości fizyczne piaskowców oraz barwa jest zależna od rodzaju lepiszcza ( spoiwa ), które wiąże oddzielne ziarna kwarcu. Barwa piaskowców może być bardzo zróżnicowana biała, kremowa, szara, żółta, brunatna i czerwona.
Szerokie zastosowanie w budownictwie, dzięki łatwej obróbce można uzyskać różnego rodzaju płyty i bloczki. W architekturze ogrodowej również szerokie zastosowanie; jako kamień do ogrodów skalnych i wodnych, można układać nawierzchnie ogrodowe z płyt i kostki , budować murki oporowe i ogrodzenia. Z piaskowca wyrabia się także galanterię ogrodową ( kwietniki, gazony, rzeżby).
Porfir jest skałą wylewną o kwaśnym odczynie . Barwa porfiru bywa czerwona lub brunatna , rzadziej występuje w barwie szarej z odcieniem zielonym. W śród dużych kryształów można rozpoznać skaleń , kwarc i biotyt. Tlenki żelaza rozsiane w skale barwią ją na czerwono.
Stanowi materiał do budowy dróg jako tłuczeń , dawniej wyrabiano z niego koskę drogową. W architekturze ogrodowej stosuje się do budowy ogrodów skalnych i wodnych.
Serpentynit jest skałą metamorficzną zbudowaną z grupy minerałów serpentynów z małym udziałem minerałów będących reliktami pierwotnej skały magmowej. Powstał przez przeobrażenie ultrazasadowych skał magmowych. Zabarwienie zielonooliwkowe, zielonoszare do czarnego.
Do wyrobu galanterii, wyrobów ogniotrwałych . Do budowy dróg jako kruszywo. W architekturze ogrodowej cenny przy budowie ogrodów wodnych, w kontakcie z wodą jego zielona barwa jest bardziej intensywna. Ładnie prezentują się duże głazy mające często jasne smugi.
Sjenit podobnie jak granit należy do skał magmowych. Nazwa sjenit pochodzi od miasta Syene obecnego Assuanu w Egipcie gdzie znajdują się najdawniejsze kamieniołomy tej skały. Na pierwszy rzut oka przypomina wyglądem granit , lecz najczęściej jest od niego ciemniejszy oraz nieco cięższy, gdyż zawiera więcej minerałów ciemnych (biotyty, amfibole), nie zawiera natomiast wcale kwarcu lub zawiera go w małej ilości. Własności techniczne sjenitu są nieco inne niż granitu. Jest on przede wszystkim łatwiej ścieralny i dlatego daje się łatwiej obrabiać maszynami. Obróbka sjenitu jest trudniejsza, bo jest on mniej kruchy, lecz za to skała ta daje się łatwiej szlifować i polerować.
Cenny jako kamień budowlany, stosowany do wyrobu płyt okładzinowych, schodów, posadzek i pomników. Wyrabia się także kostkę, formak oraz grysy. Ze względu na czarną lub ciemnoszarą barwę stanowi cenny dodatek w formie kostki brukowej do wykładania nawierzchni ogrodowych (ścieżki, patia, tarasy, podjazdy itp.).Można układać nawierzchnie w kompozycji, ze znaczną przewagą sjenitu są one jednak bardziej kosztowne w porównaniu z tymi, które wykonane są z szarego granitu. Jest używany także do tworzenia ogrodów skalnych i wodnych, budowy ogrodzeń oraz murków oporowych. Ze sjenitu wyrabia się też kruszywo ,które może służyć wykładania ścieżek ogrodowych.
Tuf porfirowy reprezentuje sypką fazę kwaśnych erupcji wulkanicznych. W jego składzie dominują skaleni ,kwarc ,schlorotyzowane biotyty oraz okruchy skał obcego pochodzenia. Barwa tufuf jest fioletowo różowa z białymi nieregularnie rozmieszczonymi plamami.
Dają się łatwo obrabiać, są cenionym materiałem budowlanym odpornym na wpływy atmosferyczne. W architekturze ogrodowej do bodowy murków oporowych i ogrodzeń.
Wapienie są skałami osadowymi , zawdzięczają swoje pochodzenie organizmom żywym, zwierzętom i roślinom żyjącym w środowisku wodnym, głównie morskim. Organizmy żyjące w wodzie pobierają wapń. Po śmierci zwierzęca skorupa lub szkielet opadają na dno . Tak w ciągu milionów lat gromadziły się szczątki organiczne na dnie zbiorników wodnych . Pod wpływem własnego ciężaru jak również ciśnienia wody oraz opadających na dno części ilastych tworzył się początkowo lużny materiał a w póżniejszej fazie jednolita skała. Pokłady tej skały na skutek ruchów skorupy ziemskiej znalazły się na powierzchni lądu. Wapienia stanowią bardzo zróżnicowaną grupę skał pod względem fizyczno chemicznym. Barwa wapieni jest głównie biała lub szara, rzadziej występuje natomiast czerwona i czarna.
Jest to skała o bardzo szerokim zastosowaniu ,na dużą skalę w przemyśle cementowym. Z wapieni wyrabia się kredę , nawozy dla rolnictwa. Twarde wapienie mają zastosowanie jako podkład do budowy dróg. W architekturze ogrodowej skały wapienne służą do tworzenia ogrodów skalnych, murków oporowych i ogrodzeń. Bloki wapienne tnie się na płyty używane do wykańczania wnętrz i elewacji. Z wapienia wzniesiono wiele historycznych budowli, na dużą skalę stanowił on lokalny materiał budowlany z którego wznoszono domy i budynki gospodarcze.